Aktywny wypoczynek, bezpośredni kontakt z naturą oraz niezwykłe widoki, to tylko kilka argumentów, dla których warto spędzać wakacje w naszych górach. Szczyrk leży w dolinie potoku Żylicy między Klimczokiem a Skrzycznem. Jest największym i najbardziej popularnym ośrodkiem sportów zimowych w Beskidach. Narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji dwuodcinkową kolejkę krzesełkową, ponad 30 wyciągów orczykowych i talerzykowych. Piękne okolice Szczyrku doskonale też nadają się do uprawiania turystyki pieszej. Świetnie wytyczone, urozmaicone szlaki gwarantują wspaniałe widoki i umożliwiają odwiedzenie wielu ciekawych miejsc. Jako pozycje obowiązkowe traktować należy wejście na Skrzyczne i na Klimczok, a także wycieczkę na Przełęcz Salmopolską i Malinów. Warto też odwiedzić m.in. Malinowską Skałę w Wiśle, Kotarz oraz Przełęcz Karkoszczonkę.

Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Szczyrku jest wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne - najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Dolna stacja kolejki mieści się przy głównej trasie przebiegającej przez Szczyrk. Do dolnej stacji z MARSJANKI jest tylko 300 m. Wyciąg podzielony został na dwa odcinki: Szczyrk-Hala Jaworzyna, Hala Jaworzyna-Skrzyczne. Na stokach Skrzycznego zliczono dotąd ponad 20 jaskiń i schronisk skalnych, rozwiniętych w budujących górę piaskowcach godulskich. Po tatrzańskim Kasprowym Wierchu Skrzyczne jest niewątpliwie drugą "narciarską" górą w Polsce. Na szczycie znajduje się schronisko PTTK oraz charakterystyczna wieża radiowo telewizyjna, która zwana jest „beskidzką wieżą Eiffla”. Na zboczach góry znajdują się trasy narciarskie o różnym stopniu trudności (m. in. trasa FIS) i łącznej długości 14 km. Przez Skrzyczne przechodzi też wiele szlaków turystycznych (np. na Baranią Górę) – pieszych i rowerowych. Ponadto szczyt Skrzycznego ze strony wschodniej (od Jeziora Żywieckiego) jest znakomitym startowiskiem dla miłośników paralotni. Ze stoków Skrzycznego roztacza się wspaniały widok na okoliczne szczyty i pasma górskie. Przejazd kolejką linową to obowiązkowa pozycja w czasie wypoczynku w Szczyrku.

Malinowska Skała to jaskinia pochodzenia tektonicznego, która powstała w wyniku ruchów odprężeniowych górotworu, w związku z czym ma charakter szczelinowy i osuwiskowy. Jaskinia jest udostępniona do zwiedzania. Z Malinowską Skałą związanych jest wiele legend. Mieli w niej przebywać towarzysze Ondraszka, mieli się też tutaj ukrywać ewangelicy i husyci, którzy odprawiali tajne nabożeństwa. Jedno z podań mówi nawet o tajemniczym, złotym króliku. Malinowska Skała słynie z bloku piaskowca o wysokości 5 metrów, szerokości 6 metrów i długości 13 metrów.

Jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w okolicach Szczyrku jest Przełęcz Salmopolska, nazywana także Białym Krzyżem. Przełęcz Salmopolska położona jest na wysokości 934 m n.p.m. i stanowi wspaniały punkt widokowy. Przy ładnej pogodzie można zobaczyć malowniczą panoramę Beskidów, z Czantorią Wielką na czele.

Niewątpliwą perełką Szczyrku jest Ośrodek Przygotowań Olimpijskich przy Centralnym Ośrodku Sportu (COS), który posiada bogatą bazę sportowo-rekreacyjną.  Poza jedną z najdłuższych kolejek linowych w Polsce (na Skrzyczne) oraz skoczni narciarskich, dysponuje krytą pływalnią ogólnodostępną, halą widowiskowo-sportową oraz centrum odnowy biologicznej. Dodatkowo kompleks sportowy posiada stadion lekkoatletyczny, boisko do siatkówki plażowej oraz korty tenisowe. Ośrodek jest miejscem licznych imprez rekreacyjnych, jak również służy gościom indywidualnym, którzy aktywnie chcą spędzić wolny czas dbając o swoje zdrowie.

Warto też wspomnieć, że przy wsparciu funduszy unijnych, powstała ścieżka rowerowo-piesza nad Żylicą. Zagospodarowana ścieżka służy spacerowiczom o każdej porze roku. To także odcinek przygotowany z myślą o rowerzystach (trasa w Szczyrku połączona jest z trasą rowerową w Buczkowicach) oraz osobach uprawiających narciarstwo biegowe.

Sanktuarium na Górce, czyli pochodzący z 1894 roku Kościół Matki Boskiej Królowej Polski, znajduje się na południowym stoku Magury, na tzw. Górce.  Górka stała się miejscem Kultu Maryjnego, gdyż w roku 1894 pewnej małej dziewczynce kilkakrotnie ukazywała się tutaj Matka Boska. Wieść szybko się rozniosła i wkrótce na Górkę zaczęły przybywać pielgrzymki. Jesienią 1894 roku miejscowa ludność wzniosła tutaj drewnianą kaplicę.
W roku 1912 zebrano fundusze i wybudowano na Górce kościół z kamienia. Brakowało jednak opieki zakonników, gdyż duchowni nie widzieli większych możliwości pracy duszpasterskiej z dala od osiedli. Dopiero w roku 1938 na Górkę udało się sprowadzić Księży Salezjan z Oświęcimia, którzy rezydują tu do dzisiaj.  Sanktuarium na Górce powinni odwiedzić wszyscy Ci, którzy poszukują chwili ciszy i spokoju. W pobliżu świątyni znajduje się przepięknie wykonana Grota Matki Boskiej, źródełko, a także Kaplica Objawienia, w której zobaczyć można fragment buka, przy którym 25 lipca 1894 roku miało miejsce Objawienie.  Prosimy pamiętać, że jest to miejsce wyjątkowe i należy uszanować jego charakter i mistykę.

Okoliczne miejscowości znajdujące się nieopodal Szczyrku, które warto odwiedzić ze względu na ich bogactwo atrakcji turystycznych to niewątpliwie: Wisła  i Żywiec.

Wisła to piękna miejscowość, zwana też często Perłą Beskidu (odległość - 16 km od Szczyrku). Miasto położone jest w dolinie rzeki Żylicy u podnóży Skrzycznego i Klimczoka. Gościnna Wisła  swym urokiem  przyciąga turystów od wielu lat, zaś różnorodnością atrakcji turystycznych umila pobyt i wypoczynek osobom w każdym wieku. Miasto Wisła jest doskonałą bazą wypadową na pobliskie szczyty m.in.: na Czantorię, Równicę, Stożek, Soszów, Trzy Kopce Wiślańskie czy Baranią Górę. Miłośnicy gór mają do swojej dyspozycji około 100 km szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności, które umożliwiają kontakt z naturą i możliwość oglądania panoramy i uroków Beskidu Śląskiego.

Wielbiciele kultury i tradycji góralskiej mogą zapoznać się z historią regionu, życiem górali i ich twórczością odwiedzając liczne muzea i galerie, a zwiedzając takie zabytki jak Zamek Prezydenta RP, czy Zamek Myśliwski Habsburgów poznajemy lepiej naszą historię.

Zamek Myśliwski Habsburgów - drewniany pałacyk z końca XIX w. wybudowany w stylu alpejskim. Do I wojny światowej Habsburgowie traktowali go jako schronienie podczas polowań w tutejszych lasach, a następnie został przekształcony w schronisko górskie. W 1985 r. został przeniesiony z polany Przysłop pod Baranią Górą na dzisiejsze miejsce, czyli ul. Lipową (obok dworca autobusowego). Obecnie jest siedzibą PTTK.

Zamek Prezydenta RP na Zadnim Groniu wybudowany w 1930 r. według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza. Zamek był darem ludu Śląskiego dla prezydenta Rzeczypospolitej i jego następców. Podczas okupacji hitlerowskiej zamek pełnił funkcję ośrodka dla oficerów i urzędników III Rzeszy. Najprawdopodobniej w owym czasie zamek został przebudowany - zmieniono płaskie dachy na spadziste.

Ciekawą atrakcja Wisły jest też Muzeum Narciarstwa, które znajduje się w obiekcie „Zimowit”. Muzeum zawiera bogatą kolekcję sprzętu narciarskiego, kolekcję starych nart (wśród nich narty z końca  XIXw. i z lat 30-tych XXw.). Wśród zgromadzonych eksponatów znajdują się m.in. narty Adama Małysza, na których zdobył Mistrzostwo Polski. Do ciekawszych można również zaliczyć „karple”, czyli rakiety do chodzenia po śniegu. Kolekcja liczy ponad 80 eksponatów.

Będąc w Szczyrku warto też wybrać się na wycieczkę do Żywca (odległość – 24 km), gdzie można odwiedzić m in:

Muzeum Browaru Żywiec, które powstało na terenie tegoż browaru w Żywcu. Browar istnieje od 1856 roku. Na terenie muzeum pokazano między innymi historię browaru, uliczkę z XIX wieku, karczmę galicyjską, sposób warzenia piwa oraz wystawę wyrobów browaru. W Karczmie Galicyjskiej osobom pełnoletnim proponowana jest degustacja piwa.

Muzeum Miejskie w Starym Zamku to kolejna atrakcja Żywca. Muzeum podzielone jest na poszczególne działy do zwiedzania. Znajduje się tam m. in dział etnograficzny, historii i sztuki, przyrody oraz archeologii. W dziale naukowo-oświatowym organizowane są wystawy czasowe i tematyczne. W muzeum znajduje się również biblioteka wraz z czytelnią, a dla spragnionych nie tylko przyjemności dla umysłu, ale i dla żołądka znajduje się też kawiarnia "Rycerska".

Pałac Habsburgów (1885-1895). XVIII-wieczny park. Pałac Habsburgów, eklektyczny z elementami neorenesansu i klasycyzmu. Za pałacem znajduje się XVIII-wieczny park, od XIX wieku park krajobrazowy. To klasycystyczny pałac zaprojektowany z polecenia arcyksięcia Albrechta przez Karola Pietschkę, był kilkakrotnie przebudowywany.

Warto też wspomnieć, że Szczyrk jest również doskonałą bazą wypadową do Słowacji, która oferuje m in. malownicze szlaki turystyczne, przepiękne jaskinie oraz różnego rodzaju atrakcje kulinarne z knedliczkami  i piwem na czele.

 

Inne ciekawe miejsca, które warto zobaczyć w Szczyrku to: