Szczyrk to malownicza miejscowość, która leży w południowej części powiatu bielskiego, w Beskidzie Śląskim, w dolinach rzek Żylicy i Białej oraz na zboczach masywów górskich Skrzyczanego, Klimczoka i Magury. Łagodny klimat, przepiękne śródgórskie położenie, znakomite warunki uprawiania turystyki górskiej i narciarstwa zadecydowały, że miejscowość stała się ważnym ośrodkiem wczasowo-wypoczynkowym oraz bazą turystyczną i centrum sportów zimowych. 

To urokliwe miejsce o niepowtarzalnych walorach narciarskich, posiada ok. 60 km tras o różnym stopniu trudności, liczne szlaki turystyczne i rowerowe oraz przepiękne krajobrazy.  Wszystkie te walory sprawiają, że jest to idealne miejsce do całorocznego wypoczynku i rekreacji.

Szczyrk leży w strefie przejściowej wilgotnego klimatu morskiego z zachodniej Europy i klimatu suchego wschodniej Europy. Charakteryzuje się dużą zmiennością pogody, a przez cały rok przeważa tu powietrze polarno-morskie.

Szczególnie korzystnymi cechami klimatu są: czyste górskie powietrze, duże nasłonecznienie, korzystny układ temperatur oraz dobra wilgotność powietrza. Klimat sprzyja zarówno rekonwalescencji po chorobach dróg oddechowych, jak i serca.

Na niepowtarzalny charakter tego miejsca składa się krajobraz o urozmaiconym świecie roślinnym, w którym dominują zarówno lasy świerkowe jak i bukowe, pokrywające całe zbocza gór. Liczne szczyty o znacznych wysokościach, górskie potoki oraz malownicze polany tworzą niesamowity klimat tego miejsca.

W naszych lasach można spotkać: sarny, kuny, borsuki, lisy oraz dziki. Natomiast na zboczach gór w miejscach nasłonecznionych można się natknąć na popularnego padalca, salamandrę i zaskrońca. W wodach Żylicy pływają pstrągi i lipienie - ryby typowe dla górskich potoków o czystej wodzie i bystrym nurcie.

Liczne bogactwo środowiska przyrodniczego czynią to miejsce jeszcze bardziej urokliwym.

Wszystkie powyższe czynniki stanowią o idealnych warunkach turystyczno - rekreacyjnych naszego miejsca.

Kończąc górskie wycieczki, warto wstąpić np. do krytej strzechą i zdobionej drewnianymi rzeźbami Starej Karczmy, która kusi turystów góralską atmosferą, wystrojem i przepysznym jadłem. Kuchnia Karczmy oparta jest na staropolskich przepisach i przoduje w podawaniu baraniny pod różnymi postaciami. Aby przypadkiem jadło nie zalegało w żołądku, trzeba je koniecznie popić miodulą szczyrkowską, winem grzanym czy też regionalnym trunkiem. Tak rozgrzanym mocną wódeczką w takt góralskiej kapeli można biesiadować do samego rana. Dla miłośników sztuki - w pobliżu MARSJANKI (ok. 200m – po drodze) można odwiedzić Beskidzką Galerię Sztuki z niesamowicie dużą ilością obrazów, rzeźb oraz ceramiki. W jednym z pomieszczeń szczególnie dla pań znajduje się bardzo piękna i niepowtarzalna biżuteria.